دسترسی سریع

1400/1/25 چهارشنبه
تاریخچه
  اداره‌ کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان قم در سال۱۳۷۶ تشکیل و در ساختمان بازرگانی استان قم آغاز به کار کرد. با توجه به اینکه این مجموعه حتی از داشتن مکانی مستقل، امکانات اداری و نیروی انسانی نیز بی‌بهره‌ بود اقدامات لازم جهت تهیه ساختمان، تجهیزات اداری و استخدام رسمی نیروی انسانی نمود و در شهریور۱۳۷۸ یک باب ساختمان اداری آزمایشگاهی به مساحت۲۵۰۰متر مربع خریداری و انجام امور مربوط به ساخت‌وساز سختمان اداری و آزمایشگاه‌ها به شکل لازم و مطلوب وتجهیز و تکمیل وسایل مورد نیاز آنها آغاز گردید. حال باگذشت چند سال از تأسیس این اداره‌کل،آزمایشگاه‌های شیمیایی،صنایع‌غذایی،میکروبیولوژی،مصالح‌ساختمانی، برق و مکانیک، اوزان‌ومقیاسها، انگ‌فلزات‌گرانبها، نساجی‌وچرم به طور کامل تجهیز شده و آزمایش‌های مختلف در آن انجام می‌شود.
با توجه به اینکه سازمان استاندارد موظف به ساخت  وتجهیز آزمایشگاههای کنترل کیفی در مبادی ورودی و خروجی کشور (گمرکات) می باشد . از این رواداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان قم اقدام به ساخت نمایندگی و آزمایشگاه در منطقه ویژه اقتتصادی سلفچگان نمود که پیرو دور دوم سفر ریاست  محترم جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۷ به استان قم طی مصوبه‌ای مقرر گردید مبلغ چهار میلیارد ریال(۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰) جهت احداث و تجهیز آزمایشگاههای اداره‌کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان با مشارکت استان و وزارت صنایع و معادن به نسبت مساوی اختصاص یابد. که استان سهم دو میلیاردی خود را پرداخت و مبلغ پانصد میلیون ریال نیز مازاد بر آن به این پروژه اختصاص داد.
            کار ساخت و ساز ساختمان با زیربنای حدود ۵۰۰ متر مربع و در زمینی به متراژ ۲۵۰۰ متر مربع شروع و در پایان مرداد ماه ۱۳۸۸ به پایان رسید اما بدلیل عدم اختصاص سهم دو میلیارد ریالی وزارت صنایع و معادن ، تکمیل ساختمان انجام و ساخت محوطه  و دیوارهای دور آن و تجهیز آزمایشگاهها نا تمام ماند که با استفاده از اعتبارات ابلاغی مرکز، برخی از تجهیزات اداری  و وسایل مورد نیازو آزمایشگاه لوازم خانگی تهیه و اقدامات لازم در خصوص  نصب و راه اندازی صورت پذیرفت و توسط‌ ریاست محترم سازمان‌استاندارد جناب ‌آقای مهندس برزگری و چندی از مسؤلان ستادی و استانی در دهه‌کرامت سال۱۳۸۸ افتتاح گردید.