دسترسی سریع

در ایام شیوع کرونا، بیش از ۳ هزار بازرسی از واحدهای تولیدی و صنعتی قم انجام شد

مجید آوری فرد  با اشاره به اقدامات مهم از زمان شیوع کرونا اظهار داشت: در ایام کرونایی مانند تعدادی از ادارات، برخی از فعالیت‌ها با توجه به تعطیلی‌های پایان سال تا حدی کمرنگ شده بود،اما بخش عمده‌ای از اقدامات در جهت تشدید نظارت‌ها افزایش یافت.

مدیرکل استاندارد قم افزود: بخش صادرات و واردات کالاهای اساسی از جمله واحدهای فعال تمام وقت و شبانه‌روزی بود تا در تامین کالاهای مهم و اساسی مردم، وقفه‌ای ایجاد نشود و حوشبختانه در این مدت نظارت بر واردات و صادرات به خوبی انجام شد.

وی تصریح کرد: همچنین نظارت بر کالاهای خاص در حوزه سلامت یکی دیگر از اقدامات مهم اداره استاندارد بود تا بر روی اقلام خوراکی و مواد ضد عفونی کننده ها که مصرف بالایی داشت، به طور کامل نظارت اتفاق بیفتد و با کیفیت بالایی تولید و عرضه شود.

آوری فرد عنوان کرد: برای یک سری اقلام خوراکی و ضدعفونی‌کننده، استانداردهای اجباری تعیین شده است، از طرفی همزمان نظارت ویژه‌ای بر روی کیفیت کالاهای اساسی در شب عید داشتیم تا در سطح بازار از عرضه کالاهای فاقد کیفیت، جعلی و تقلبی جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: با افزایش ساعات کار در این ایام، استاندارد محصول و فرآورده‌ها در روند در تولید و هم در سطح بازار به طور مستمر ارزیابی می‌شود تا کالاهای مشمول استاندارد اجباری با کیفیت مناسبی تولید و عرضه شود.

مدیرکل استاندارد قم بیان کرد: در ایام شیوع کرونا و در طول سه ماه، بیش از 3 هزار بازرسی از واحدهای تولیدی و صنعتی قم در جهت ارزیابی استاندارد تولید انجام شد.

وی گفت: این بازرسی‌ها توسط همکاران و بخش خصوصی که طرف قرارداد هستند انجام شده است و بیش از 12 نفر از نیروها به طور ثابت این نظارت‌ها را بر بازار و واحدهای صنعتی و تولیدی عهده‌دار بودند و گزارش‌های مختلفی در مورد عدم استاندارد برخی از کالاها ارائه شد.

آوری فرد در خصوص نظارت بر تولید اقلام بهداشتی افزود: با توجه به شرایطی که در تامین ماسک داشتیم، تولید این محصول مشمول استانداردهای اجباری در این مدت نبود، اما تولید الکل و ضدعفونی‌کننده و سفیدکننده و شوینده‌ها و صنایع سلولزی مشمول استانداردهای اجباری بودند.

وی بیان کرد: بخشی از تولیدات اقلام بهداشتی نیز زیر نظر سازمان غذا و دارو مورد نظارت و ارزیابی قرار می‌گرفت و پیرامون نظارت دقیق و منسجمن و مستمر، تقسیم کار صورت گرفت.

مدیرکل استاندارد قم عنوان کرد: ما نیز بخش استانداردها را مورد ارزیابی قرار دادیم و در این ایام به واحدهای تولیدی و صنعتی سرکشی کردیم، بسیاری از این تولیدکنندگان در سالهای قبل در ایام پایانی سال و نوروز تعطیل بودند اما امسال به دلیل وضعیت کرونایی، مشغول به کار شدند.

وی تصریح کرد: در جهت اینکه این تولیدکنندگان به مشکلی برنخورند پروانه های این افراد را به مدت 4 ماه اسفند 98 تا پایان خرداد ماه تمدید کردیم تا واحدهای تولیدی بدون نگرانی بتوانند فعالیت‌های خود را در این ایام ادامه دهند و نیاز به مراجعات اداری در جهت تمدید این پروانه‌ها نداشته باشند.

آوری فرد خاطرنشان کرد: هر چند عمده اقدامات برای صدور پروانه به صورت الکترونیکی است، با این حال در جهت کاهش مراجعات، تمهیداتی در تمدید پروانه‌های تولید اندیشیده شد.

وی گفت: از میان همکاران، یک نفر به کرونا مبتلا شد که تحت درمان قرار گرفت، خوشبختانه در این مدت جدیت زیادی در رعایت پروتکل های بهداشتی در پیشگیری از شیوع کرونا داشتیم.

مدیرکل استاندارد قم با اشاره به اجرای طرح ماه مبارک رمضان عنوان کرد: در این ماه مبارک نیز، 10 قلم کالای مهم و اساسی اعم از مواد غذایی و شوینده و بهداشتی طبق سنوات گذشته کنترل کیفی شد.